مبانی فلسفه هنر

مبانی فلسفه هنر

استتیک یا زیبا شناسی

اولین بار در طول تاریخ”الکساندر بومگارتن ” در سال ۱۷۵۰ میلادی ، واژه ی استتیک (AESTHETIC)را در کتابی به همین نام به کار برد . واژه ی استتیک در فارسی با اصطلاح “زیبا شناسی ” مرسوم شده است البته اگر با معنایی صحیح تر این واژه را به کار ببریم ” حس شناسی ” واژه دقیق تری خواهد بود .مفهوم خاص تر آن ” تجربه  یا ادراک زیبایی ” و دلالت وسیع تر آن “نظریه ی هنرهای زیبا ” و ” علم زیبایی “و در دوران معاصر ” فلسفه ی هنر ” است .

حوزه ی معنایی استتیک از فلسفه ی هنر فراتر می رود از آن رو که فلسفه ی هنر در حوزه ی هنرهای دست ساز انسان و تجارب زیبایی شناسانه ی انسانی مورد بررسی قرار می گیرد و اعیان و جهان محسوسات و مناظر طبیعی را در گستره ی موضوعی خود بررسی نمی کند . به طور خلاصه در جهان معاصر دلالت مصداقی فلسفه هنر را با استتیک برابر دانسته اند .

زیبا شناسی رشته ای جدید و در عین حال بسیار کهن است زیرا همانطور که در سطور فوق بیان شد پیدایش این اصطلاح در میانه ی قرن هجدهم است اما فیلسوفان یونانی در پنج قرن پیش از میلاد درباره ی زیبایی ، تآمل ، تفکر و سخن گفته اند و مثال های آن را در طول تاریخ فسفه و هنر براحتی می توان یافت . برای مثال افلاطون در رساله ی “هیپیاس بزرگ ” در باب زیبایی با فیلسوفی به نام “هیپیاس ” که در خطابه ورزی بسیار ماهر و ورزیده است ، گفت و گو می کند . در نهایت افلاطون پس از پرسش و پاسخ ها  می گوید : ” زیبا دشوار است ” .

لازم به ذکر است پیدایش زیبا شناسی را نباید با نام گذاری و رواج اصطلاح آن ، اشتباه گرفت زیرا تولد این اصطلاح مقارن با تولد فلسفه ی غرب است ،اما گزینش و برگزیدن این اصطلاح برای علم زیبا شناسی به قرن هجدهم و به بومگارتن و کتاب وی به نام “استتیکا ” (Aesthetica) منسوب است .

در باره ما

موسسه فرهنگی هنری و آموزشی خورشید اندیشه

موسسه خورشید اندیشه در سال ۱۳۷۹ تاسیس ودر حوزه فرهنگی ،هنری و آموزشی فعالیت خودرا شروع کرد موسسه خورشید اندیشه با بیش از ۱۷ سال سابقه درخشان در حوزه فرهنگی و آموزشی در ۷ دپارتمان دوره های آموزشی برگزار می کند.

پایبندی به اصول فعالیت های فرهنگی و هنری، مدیرت آگاه و بروز، بهره مندی از مدرسین و اساتید مجرب و متعهد، بهره برداری از تکنولوژی روز آموزشی از ویژگی های موسسه خورشید اندیشه است.
موسسه خورشید اندیشه دوره های آموزشی خود را هم بصورت حضوری و هم بصورت آموزش مجازی ارائه می کند و مورد استقبال گسترده داوطلبان این مجموعه قرار گرفته است.امید است با انتخاب این مجموعه برای آموزش و زندگی بهتر بتوانیم همراه خوبی برای شما باشیم.

خدمات آموزشی

آموزش زبان خارجه
آموزش معماری
آموزش فلسفه هنر
آموزش تدوین
دیپلم رسمی آموزش پرورش
آموزش فیلم برداری
آموزش کار با آکریلیک
آموزش شبکه
آموزش زبان انگلیسی
مجموعه آموزش های آزمون تافل
لغت دانی انگلیسی
گرامر زبان انگلیسی
آموزش مکالمه انگلیسی
آموزش کامپیوتر
آموزش معماری و دکوراسیون
آموزش انلاین زبان خارجه

تماس با ما

آدرس: تهران ،تجریش خیابان شریعتی
روبروی داروخانه طالقانی، پلاک :1955
طبقه 3، واحد 8 ،موسسه آموزشی خورشید اندیشه
تلفن : 22741222
ایمیل:info@khorshe.com
خط تلگرام :09359045816

مدیریت موسسه آموزشی خورشد اندیشه

بیشتر بخوانید

مهندس محمدرضا پورمنتظری

مدیر مجموعه آموزشی خورشید اندیشه
موسسه آموزشی خورشید اندیشه